The Lionel Washington Johnson Youth Awards Winners

In its efforts to educate youth about the life, work, & principles of the Reverend Dr. Martin Luther King, the Martin Luther King Coalition offers an opportunity to students in Grades 5, 6, 7, & 8 (including those home-schooled) throughout the state, to demonstrate an understanding of Dr. King's principles regarding a particular theme based on The Words of Martin Luther King chosen from one of his many moving speeches.

The theme of this year's Arts & Writing Contests:

“ I have the audacity to believe that peoples everywhere can have three meals a day for their bodies, education and culture for their minds, and dignity, equality and freedom for their spirits.”

View the 2016 Arts & Writing Contest flyer here

or email the Coalition secretary, and the flyers will be sent to you.

The following students were presented the Lionel Washington Johnson Youth Awards at the 34th Annual Martin Luther King Day Community Celebration on Monday, January 19, 2015...

Arts

1st - Nikita Bhat, Webster Elementary School

2nd - Rhiannon Day, Gilford Middle School

Writing

1st - Lexi Turner, Rye Junior High School

2nd - Madison Miller, Towle Elementary School

2nd - Lea Cohen, Rye Junior High School

First Place winners each receive Lionel Washington Johnson Youth Award 1st Place plaques as well as $100 prizes.

Second Place winners each receive Lionel Washington Johnson Youth Award 2nd Place plaques as well as $50 prizes.

A panel consisting of volunteers from the Martin Luther King Coalition Member Organizations’ Representatives had the heart-warming experience of reading or examining each student's entry, then the difficult task of choosing which best demonstrated the above-mentioned understanding in their interpretation of the theme.

Roster of Previous Youth Award Recipients

~ 2014 ~

Arts

1st - Timothy Luhtjarv, Jaffrey-Rindge Middle School, Jaffrey

2nd - Anastase Kabala, Henry J. McLaughlin Jr. Middle School, Manchester

Writing

1st - Mustafa Eyceoz, World Academy

2nd - Holly Galvin, Rye Junior High School

~ 2012 ~

Arts

1st - Rebeka Aherrera, Gossler Park School

2nd - Morgan Guerrier, Gossler Park School

Writing

1st - Caria Imbornone, St. Joseph's Regional Catholic School

2nd - Ervenson Louis Jacques, Gossler Park School

~ 2011 ~

None this Year

~ 2010 ~

Arts

1st - Danielle Lelio, Oyster River Middle School, Durham

2nd - Mercedes Murphy, Oyster River Middle School, Durham

Honorable Mention - Isabelle Beagen, Oyster River Middle School, Durham

Writing

(writing Contest entries have been reproduced in your Souvenir Program Book)

1st - Matt Segil, Oyster River Middle School, Durham

2nd - Amanda Martin, Oyster River Middle School, Durham

Honorable Mention - Jake Scarponi, Barrington Middle School, Barrington

~ 2009 ~

Oyster River Middle School, Durham 8th Grade Students:

Arts

1st place - Pranav Nanda

2nd place - Jialin Shi

Writing

1st place - Connor Grove

2nd place - Lydia Watt

~ 2008 ~

Omer Elrayah, Southside Middle School, Manchester

~ 2007 ~

Arts

1st - Victoria Harmon, Hollis-Brookline Middle School, Hollis

2nd - Kestrel Arthur Cole-McCrea, home-schooled, Milton

Writing

1st - Elizabeth Merrill, Kearsarge Regional Middle School, New London

2nd - Alexa Foss, Kearsarge Regional Middle School, New London

Honorable Mention - Caiti Deane, Pittsfield Elementary School, Pittsfield

~ 2006 ~

Central High School Chapter of Amnesty International & Central High School Diversity Club, Manchester

~ 2005 ~

Pine Tree Elementary School, Conway

Martin Luther King Youth Challenge Awards

~ 2004 ~

Parkside Middle School, Manchester

~ 2003 ~

Central High School Chapter of Amnesty International & Central High School Diversity Club, Manchester

~ 2002 ~

Danville Elementary School, Danville

Other helpful pages